Krassi
Новини от Пловдив » Градът » Червена пейка срещу насилието над жени и в двора на СУ „Патриарх Евтимий“ СНИМКИ
Градът Кадър на деня Образование Общество Пловдив

Червена пейка срещу насилието над жени и в двора на СУ „Патриарх Евтимий“ СНИМКИ

Директорът на училището Валентина Стоенчева благодари на Лучия Велева - председател на фондация „Кураж“ за дарението

Галина ГЕОРГИЕВА

Червена пейка – символ на борбата срещу насилието върху жени, беше открита днес в двора на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Инициативата е на фондация „Кураж“.  На пейката е поставено послание „Силните не раняват- те вдъхновяват!“. Думите са подбрани от ученици от 12. В клас с класен ръководител Петя Молева и ученическия съвет. Посланието е написано на езиците, които се изучават в училището – български, английски, немски и испански.

Ученици и Лучия Велева се снимаха пред червената пейка, снимки: ПловдивПрес

„Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени е на 25 ноември, но днес приемаме тази червена пейка с благодарност към фондация „Кураж“ в навечерието на 8 март – Международния ден на жената. Нека бъдем добри в думите си, съпричастни към емоциите на другите и с действията си да показваме добро отношение към всички“, призова директорът на училището Валентина Стоенчева.

Снимка: ПловдивПрес

Тя беше категорична, че в училището не се толерира насилието. „В последно време сред учениците виждаме кибертормоз. Идеята ни е нулева толерантност към насилие- вербално, невербално, психическо. Децата влизат в някакви конфликтни ситуациии макар и по дребни поводи, но веднага вземаме мерки, за да не прераснат тези действия в тормоз, който би могъл да доведе до по-сериозни последствия“, обясни Валентина Стоенчева пред ПловдивПрес.

Снимка: ПловдивПрес

Лучия Велева – председател на фондация „Кураж,  благодари на ръководството на пловдивското училище затова, че са приели дарението. „Вашето послание и в синхрон с кампанията, която вече над 5 години провеждаме за борба с насилието срещу жените. Нашето лого е жена с криле. Важно е момичетата да отстояват своите мечти. Никой няма право да прекърши мечтата на другия. Насилието показва огромни негативни последици за всеки, който е негова жертва. То се предава по наследство – деца, които са свидетели на насилие и растат в такова семейство, стават или насилници, или жертви на насилие“, каза Лучия Велева.

Посланието е написано на езиците, които се изучават в училището – български, английски, немски и испански. Снимка: ПловдивПрес

Червената пейка е много разпространен символ в някои европейски страни. Там тя се поставя на обществени места – паркове, училища или до общини. Целта е хората да се спират и да отдадат почит на жените, жертви на насилие.


Лучия Велева – председател на фондация „Кураж“, снимка: ПловдивПрес

„Тази традиция се спазва  в много европейски страни, включително и в Италия, където живея от 25 години. Червената пейка е  символ и на празнотата, която оставят жертвите на насилие в обществото. Подехме тази традиция и по наш избор решихме червени пейки да се даряват на училища и да се поставят в техните дворове. Борбата срещу насилието започва в най-ранна детска възраст. Вярвам, че тази червена пейка ще има свой живот в училищата, а няма да стои в ъгъла“, завърши тя.

Класният ръководител на 12.В клас Петя Молева сподели, че с учениците й са избрали да прочетат последния куплет от стихотворението на Евтим Евтимов“ Ако мълчим“ , за да покажат каква трябва да е позицията на хора, които са свидетели на проява на насилие.

„Ако всички си мълчим, когато
някой ни остави без мечта,
знай, страхът не означава злато –
златна е единствено честта!“

Фондация „Кураж“ подари преди време на три училища в Пловдив червени пейки – ПГ по облекло „Ана Май“, Спортното училище и Хуманитарната гимназия.

Пред ПловдивПрес Лучия Велева коментира, че се водят разговори и с други училища да се даравят червени пейки. „С приетото дарение училищата поемат ангажимент да се грижат за него, да направят част от училищния живот червената пейка и по различни поводи с различни инициативи да напомнят на учениците важността да се работи за уважение, толерантност и ненасилие.  В училищата инициативата стартира от Пловдив от ноември месец миналата година“, обясни Велева, която е пловдивчанка.

СУ „Свети Патриарх Евтимий“

/ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...