Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Владина Цекова: Филмът за професор Минко Балкански показва, че всичко е възможно
Важно Градът Кино Култура Община Пловдив Пловдив Важно

Владина Цекова: Филмът за професор Минко Балкански показва, че всичко е възможно

  • Младите хора трябва да следват мечтите си и да ги сбъдват
  • Документалната лента на Владина Цекова разказва невероятната житейска история на световния учен проф. Минко Балкански

 

От Радослав ИВАНОВ

Сценаристът, продуцент и редактор от Националната телевизия Владина Цекова представи в Пловдив авторския си филм за един от най-успелите в световната наука българи – проф. Минко Балкански.

Лентата „Моето име е Минко“ разкрива нелеката съдба на едно 16-годишно момче от малко българско село, което обаче има голяма мечта – иска да стане успешен учен в областта на физиката. И за да следва мечтата си, Минко бяга на запад, установява се във Франция, където сбъдва желанията си с бляскава научна и изобретателска кариера.

„Аз не съм режисьор, но се наложи да направя този филм, защото се чувствах длъжна да разкажа за този невероятен българин с огромно сърце“, обяснява Владина защо се е захванала с продукцията. Познавам професора от години, той е най-крупният съвременен дарител в областта на нашето образование и редовно пътуваше до България. Правила съм доста интервюта с него за предаването ми „Пътеки“ по БНТ. Но вече е на 97 и не може да лети. През 2023 нашата обща позната Надето Хаджийски ми се обади, беше с него и той каза, че повече няма да идва. Тогава ние решихме, че невероятната му житейска история трябва обезателно да бъде разказана, за да остане и да предаде неговите значими послания и мисли“, допълва авторът на филма.

Владина Цекова се свързва с голяма наша телевизия, разказва им за професор Балкански и те решават, че си заслужава да заснемат филм за него. Правят се уговорки за пътуването, но в последния момент, по неясни причини, екипът се отказва. Тогава Владина се наема сама да направи този филм. Обажда се на свой приятел – оператора Пламен Йорданов и двамата решават да работят про боно, в духа на внушителното дарителско дело на професора. Към тях е солидарен и новинарят и водещ Драгомир Драганов, който дава гласа си и чете дикторите във филма също безплатно.

„Професор Минко Балкански е вдъхновяващ и силно докосващ човек. Той е от най-обикновено селско семейство, но от мъничък иска да стане учен. В училище взима по две години за една, става студент в Софийския университет още на 15 години, на 16 вече успява да избяга във Франция. Историята му е изключително интересна. И най-вълнуващото е това, че мечтите могат да се сбъднат. Това показва и филмът, който направих – няма нищо невъзможно. Човек, особено младите, ако имат мечта, трябва да я следват, да бъдат упорити, да не се отказват“, разказва Владина.

Професор Балкански смята, че българските деца са забележителни със своите интелектуални възможности и затова основава и поддържа учебен център в село Оряховица, където талантливи българчета получават поле за изява, а фондацията му поема бъдещото им образование и реализация.

„Най-ценното за мен от това приключение остават писмата, които бащата на професора е писал до своя син в чужбина. Те са над 3000 и съдържат изключителни мисли, насърчения и философска мъдрост. Бащата е учил само до четвърто отделение, но е изключително грамотен и природно интелигентен човек. Писмата му са уникални и професорът ги пази като най-ценното си притежание и до днес. Предстои преиздаването им в книга, защото интересът към тях е огромен и тиражът бързо се изчерпа“, обяснява Владина Цекова.

Филмът „Моето име е Минко“ вече има множество премиери – в Париж, в Лондон и на много места в България. „Няма как да пропусна Пловдив. Тук имам много приятели и когато ми дойдат гости от чужбина, веднага ги водя да им покажа Пловдив. Идвам тук и за представяне на книги, откриване на изложби“, споделя авторът на филма.

„Владина е такава – тя е винаги там, където някой има нужда от помощ. Въпреки че има множество лични проблеми, тя беше насред ужаса в наводнените карловски села за да помага на хората. Сложи ботушите и отиде веднага“, разкри пред пълната зала в Дома на културата „Борис Христов“ скулпторът Цвятко Сиромашки, близък неин приятел.

„Много е важно да се сещаме за съседите си. Да им звъннем, да ги попитаме как са, имат ли нужда от нещо, ние не се сещаме за това. И професорът във филма казва колко важно е това, да живеем в общество, да се сещаме един за друг, да си кажем добра дума“, казва Владина Цекова.

Снимка: Катрин Гутман

Залата изгледа филма с голям интерес и дълги ръкопляскания. Накрая почти всички се скупчиха около авторката, за да я разпитват за професора. Владина се принуди да му звънне по телефона, за да чуе сам колко вдъхновяваща наистина е неговата житейска история.

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...