„Цялата работа на този клуб е импровизация – не само пиротехниката.“ Това каза пред БНР журналистът от РСМ Александър Димитриевски. Той акцентира върху незаконната или фалшифицирана лицензия на клуба, пожар в който причини смъртта на десетки младежи и рани над 100 души. Запитан ще има ли протести в страната след трагедията, журналистът посочи, че би било спекулативно да се прогнозират такива. Друг македонски журналист – Мариян Николовски, заяви в предаването „Преди всички“, че трябва да се търси отговорност, която да доведе до системни промени. Този обект е бил предназначен за индустриални цели, уточни той. В отговор на въпрос какво трябва да се промени журналистът подчерта, че трябва да се спазват законите, които са добри, както и да се упражнява по-силен контрол.
„Това е било предизвестено събитие. Това е някакъв склад с греди, няма достатъчно височина. Тези греди са добре изсъхнали. Нещо се е запалило от неподходящите пиротехнически изделия и огънят е тръгнал много бързо. Прозорците са с решетки… Някой, който отговаря за безопасността, не си е свършил работата“, коментира и експертът доц. Милен Иванов за трагедията в Кочани. Бившият заместник-ректор на Академията на МВР смята, че използването на такива пиротехнически средства е отговорност на собственика и на организатора.
„Винаги има риск, затова когато се изгражда такова заведение, материалите трябва да са по съответните стандарти за негоримост, заяви експертът, според когото у нас се упражнява надлежен контрол. В много държави такива места са изнесени извън града, има огромни паркинги, където може безопасно да се евакуират хора при инцидент. И най-вече – трябва да има достатъчно изходи. Два изхода са малко при такава тълпа“, коментира експертът в предаването „Преди всички“.