От Европейския парламент организират международно събитие в Пловдив с колеги от Румъния и Гърция, на 22 март, събота, в конферентна зала на хотел Рамада Тримонциум Пловдив. Събитието е свързано с програмата на ЕП „Училища посланици“.
Участниците от България са учители (старши посланици) и ученици (младши посланици по програмата) от Езикова Гимназия „Иван Вазов“ – Пловдив, СУ „Черноризец Храбър“ – Пловдив и ПМГ „Иван Вазов“ – Димитровград. Към тях ще се присъединят учители и ученици от училища от Румъния (Букурещ) и Гърция (Александруполи, Комотини), които работят по същата програма на ЕП.
В международната среща ще участват общо 100 ученици и 20 учители.
За откриването на 22 март от 9:30 ч. е поканен кметът на Пловдив Костадин Димитров, като ще участват и ръководителите на Бюрата за връзка на ЕП от София, Букурещ и Атина.
В следобедната част на програмата ще се включат евродепутатите от България Андрей Ковачев (ЕНП) и Кристиян Вигенин (СиД).
Целта на събитието е да предостави възможност на младите хора да дискутират различни европейски теми с експерти, членове на Европейския парламент и негови служители, за да задълбочат разбирането си и да засилят интереса си към европейските политики и процеси.
В програмата на събитието са включени теми като: Климатични промени и устойчивост, Дезинформация и свобода на медиите, Влияние на социалните медии, Граждански права в дигиталната ера (тези теми се разглеждат в работилници, планирани за сутрешната част на програмата).
Програмата за училища — посланици на Европейския парламент (EPAS) дава възможност на учениците да разберат правата си като граждани на ЕС и да научат за ролята на Европейския парламент.
ПРОГРАМА
22 март, Пловдив
конферентна зала на хотел Рамада Тримонциум Пловдив
Събота, 22 март
9:30 – 9:45 – Приветствени обръщения от ръководителите на Бюрата на Европейския парламент в София, Букурещ и Атина
9:45 – 10:30 – Значението на участието на младите хора в демократичния живот – откриваща реч на Стивън Кларк, Директор на дирекция „Бюра за връзка“ в Европейския парламент
10:30 – 11:15 – Работа по групи: представяне на основните законодателни инициативи и предизвикателства в 4 теми
Климатични промени и устойчивост с модератор Рада Бонева
Рада Бонева е създател на съдържание, блогър и подкастър, известна онлайн като Thrift Sheep. Любител и пазител на природата, създател на полезно съдържание на достъпен български език. Рада е посланик на Европейския пакт за климата и движението Slow Fashion.
Дезинформация и свобода на медиите с модератор Василена Доткова
Василена Доткова е редактор в платформата Factcheck.bg. Работи и като обучител по медийна грамотност и проверка на фактите.
Влияние на социалните медии с модератор Георги Еленков
Георги Еленков е правен експерт и активист за човешки права. Магистър по право от СУ „Св. Климент Охридски“, професионален медиатор, лектор и фасилитатор в множество обучения и семинари по права на детето, преговори и медиация (търговска, медиация на работното място, медиация при семейни спорове).
Граждански права в дигиталната ера с модератор Венелин Стойчев
Венелин Стойчев от Института по философия и социология към БАН има докторска степен по социология от Софийския университет. Автор е на множество научни трудове и публикации, сред които учебник по гражданско образование за 12. Клас.
10:30 – 11:15 – EPAS мултиплициращ ефект: разширяване на обхвата и споделяне на добри практики – паралелна дейност за учители с Федерико Росето, началник на отдела за стратегическа подкрепа на бюрата за връзка и Кристина Сарвани, ръководител младежки проекти, отдел за стратегическа подкрепа на бюрата за връзка
11:45 – 12:30 – Работа в 4 групи по горните теми с цел формулиране на едно или две предложения за политика, отговаряйки на следните въпроси:
Какъв проблем адресира предложението за политика?
Как ще работи политиката?
Защо е важна тази политика за ЕС?
Пред какви предизвикателства може да се изправи ЕС при прилагането на тази политика?
11:45 – 12:30 – Училищни посещения в Брюксел – паралелна дейност за учители с Василиос Канарас, отдел за финансова подкрепа и Кристина Сарвани, ръководител младежки проекти, отдел за стратегическа подкрепа на бюрата за връзка
12:30 – 13:30 – Обяд
13:30 – 14:00 – Представяне на предложенията за политики от всяка от 4-те групи – 5-7 минути за всяка група
14:00 – 15:00 – Сесия „Попитайте евродепутат“ с евродепутати и модератор Стивън Кларк
Видеообръщение от Николае Стефануца (Румъния, Зелените/EFA, вицепрезидент на ЕП), член на:
BURO бюрото на парламента
BUDG комисия по бюджети
ITRE комитет по промишленост, изследвания и енергетика на
DEPA делегация към Парламентарната асамблея Евронест
Андрей Ковачев (България, ЕНП, квестор), член на:
BURO бюрото на парламента
QUE квесторите
AFET комисия по външни работи
D-MK делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Северна Македония
D-TR делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция
Кристиан Вигенин (България, С&Д), член на:
ENVI комисия по околна среда, климат и безопасност на храните
LIBE комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи
D-MK делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Северна Македония
DCAS делегация на за връзки с Централна Азия
Обща снимка
15:30 – 15.45 – Гласуване на предложенията за политики чрез slido
15:45 – 16:45 – Работа в 4 групи по гласуваното предложение: създаване на хаштаг, слоган и съдържание за кампания в социалните медии
Модератори: Елвира Форте, Василиос Канарас, Кристина Сарвани, Таня Чунтова
16:45 – 17:15 – Представяне на резултатите от всяка група, 5-7 минути за всяка група
17:15 – 17:30 – Изводи и край на официалната програма