Krassi
Новини от Пловдив » България » По-голямата част от сделките с имоти у нас се плащат в брой
България Важно Имоти Портфейл

По-голямата част от сделките с имоти у нас се плащат в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 г. се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни, предаде БНР.

Пазарът расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 г.

В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с ипотечен кредит, а останалите – с разполагаеми пари в брой, при най-ниски доходи и стандарт на живот в Европа, където между 80% и 90% от сделките са с кредит.

Тази тенденция се наблюдава въпреки рекордния ръст на ипотечното кредитиране, отбеляза Йордан Йорданов – управляващ директор на една от големите брокерски компании на пазара и обясни данните със „сивите“ пари в българската икономика.

„Ние знаем, че в България има много сериозна сива икономика. И реално погледнато в частния сектор много голяма част от хората не се осигуряват на това, което получават. С 200 хил. – 300 хил. евро един обикновен клиент идва. Реално погледнато клиентите разполагат с доста прилични финанси“, посочи той.

Кредитирането през 2024 година е нараснало с 30%, а жилищата са поскъпнали с 16 на сто. Прогнозите са тенденцията да се запази и след присъединяването на България към еврозоната, когато по-голям интерес към българския имотен пазар се очаква и от чужденците.

Финансовите възможности на населението остават, казва Йордан Йорданов и съветва, че сделките с кредит са по-добрия вариант, дори и при налични средства в брой.

„Нивото на инфлация, реално погледнато, съобразено с нивото на лихвата при покупката на имота с ипотечен кредит, е много по-изгодно да ползваш ипотечен кредит, тъй като инфлацията „поглъща“ лихвата, която ти плащаш“, заключи Йорданов.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...