Krassi
Новини от Пловдив » Култура » Двуезичната книга „Българин“ на Ивайло Балабанов ще отбележи 80-годишнината от рождението му
Книги Култура Маршрути Посоки

Двуезичната книга „Българин“ на Ивайло Балабанов ще отбележи 80-годишнината от рождението му

Ивайло Балабанов с приза Почетен селянин на Хухла
  • Сборникът ще бъде представен специално в Хухла, родното село на автора, на 21 септември т. г. по време на ежегодния културен фестивал „Мистериите на Хухла – 2025 “

„Българин“ е заглавието на новата двуезична книга на Ивайло Балабанов /1945-2021/,  която се подготвя за печат в чест на 80-годишнината от рождението на незабравимия поет. Идеята се роди по време на традиционния културен фестивал „Мистериите на Хухла – 2024“.

Екипът, който ще осъществи издаването на българо-английската стихосбирка, е малък, но посветен: ст. преп. Свилен Колев, дългогодишен преподавател по английски език в Техническия университет-Габрово и преподавател към катедра „Англицистика и американистика“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ (ВТУ); доц. д-р Петя Цонева, преподавател по английски език и литература във ВТУ, лауреат в първото издание на конкурса на името на Ивайло Балабанов (2022 г.); консултант – доц. д-р Глин Хамбрук, почетен преподавател в Мадридския университет „Комплутенсе“ и почетен научен сътрудник в Улвърхамптънския университет, Великобритания; Иван Бунков – разказвач, журналист, главен редактор на вестник „Нов живот“, Кърджали, участник в журито на първия Балабанов конкурс; Владимир Чукич, художник с над 25 самостоятелни изложби в България и в чужбина, Фондация „Хохла“ и Община Ивайловград. Инициаторите благодарят от сърце на г-жа Диана Овчарова, кмет на Ивайловград, за подкрепата.

Балабанов сред поети и писатели на връх Свети Илия по време на Мистериите на Хухла

Отпечатването на двуезичната книга ще даде възможност на поезията на Ивайло Балабанов да пътува по света. Идеята наистина е смела, но и осъществима, казва поетесата Петя Цонева. Творческият екип очаква да работи в сътрудничество и с българските културни центрове и неделни училища в Европа, за да бъде достъпно преводното издание до сънародниците ни в чужбина, тъй като една от целите е да се постигне мост между поколенията.

За да се осъществи всичко това, инициаторите разчитат основно на дарителство. Миналата година беше събрана малка част от необходимите средства – от благотворителното представяне на стихосбирката на Петя Цонева „Люлката на живота“ в Пловдив, Хасково и Кърджали.

Всеки може да подкрепи родолюбивата идея, като дари средства по сметката на  Фондация „Хохла“:  БАКБ-АД / Българо-американска кредитна банка – АД/, BG63BGUS91601011805600, за издаване на сборника „Българин“.

Сборникът ще бъде представен специално в Хухла, родното село на автора, на 21 септември т. г. по време на ежегодния културен фестивал „Мистериите на Хухла – 2025“.

Оcтaвил бeзцeннo нacлeдcтвo – своето твopчecтвo, Ивайло Балабанов е тачен с обич и преклонение в цяла България. Πо негова воля пълният му apxив се съхранява в Oбщинcĸaта библиoтeĸa в Cвилeнгpaд, където той живя. В сбирката са включени pъĸoпиcи, диплoми, гpaмoти, пoчeтни знaци и cтaтyeтĸи, лични cнимĸи, периодични издания, в ĸoитo e пeчaтaл, вcичĸи издaния нa нeгoвитe cтиxocбиpĸи. В памет на почетния си гражданин Общинският съвет в Свиленград взe peшeниe гoлямaтa зaceдaтeлнa зaлa в oбщинcĸaтa aдминиcтpaция дa нocи неговото име. Всяка година в града се провежда рецитаторски конкурс „Небесен гурбетчия“.

В Свиленград и Ивайловград /в който е учил и живял поетът и на който също е почетен гражданин/, са поставени специално изработени пейки, на които са изписани знакови стихове на Ивайло Балабанов, които много българи знаят наизуст.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...