Krassi
Новини от Пловдив » Кадър на деня » Швейцария ни върна уникален гладиаторски шлем на тракийски войн
Кадър на деня Култура

Швейцария ни върна уникален гладиаторски шлем на тракийски войн

Гладиаторският шлем Снимки: Министерство на културата

Уникален по рода си гладиаторски шлем на тракийски войн от средата на І век, спасен от иманяри и трафик на антични ценности, представи министърът на културата Мариан Бачев.

Находката, която е една от малкото подобни в световен мащаб, ни е върната от Швейцария.

Шлемът бе показан на специална церемония в зала „Средец“ на културното ведомство. На събитието бяха показани още антични и средновековни монети, бронзова ваза и фибула, върнати на страната ни от Федерална република Германия след полицейски акции в Бавария и благодарение на сътрудничеството между българските и германските институции.

Церемонията бе открита от министъра на културата Мариан Бачев, като реч изнесе Н. Пр. г-н Раймунд Фурер – посланик на Швейцария в България и г-н Щефан Рьокен – заместник-ръководител на мисията на Германия в София.

Заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов на свой ред разказа подробности за спасените археологически ценности, като по думите му гладиаторският шлем предстои да бъде изложен в специална витрина в античната колекция на Националния исторически музей.

Министър Бачев изказа признателност и към всички институции, благодарение на чиито усилия уникалните археологически ценности се завръщат в страната ни.

„Благодаря на всички колеги от министерството и всички български и международни партньори, които направиха това събитие възможно. Нека днешният ден бъде и едно напомняне, че културното наследство не познава граници, но неговата защита е наша споделена отговорност“, отбеляза Бачев.

От името на българската държава Бачев благодари специално на Конфедерация Швейцария и на Федерална република Германия за проявената отговорност, експертиза и сътрудничество и лично на Н. Пр. г-н Раймунд Фурер, посланик на Швейцария, и на г-н Щефан Рьокен, заместник-ръководител на мисията на Германия.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...