Krassi
Новини от Пловдив » България » ВМРО настоява за вето и санкции срещу РСМ за антибългарски действия
Балкани България Важно Мнения Политика РСМ Свят

ВМРО настоява за вето и санкции срещу РСМ за антибългарски действия

Организационният съвет на ВМРО – Българско национално движение прие днес остра декларация във връзка с присъдата срещу председателя на закрития български клуб „Иван Михайлов“ в Битоля Люпчо Георгиевски и продължаващите репресии срещу граждани с българско самосъзнание в Република Северна Македония (РСМ).

В декларацията се настоява българското правителство да наложи вето върху започването на преговори на РСМ за членство в Европейския съюз, докато Скопие не започне да спазва правата на българите в страната и ангажиментите си към България и ЕС. ВМРО призовава още за съставяне на санкционен списък с имена на лица от македонската изпълнителна, законодателна и съдебна власт, както и представители на медии, които насаждат омраза срещу България и българите в Северна Македония.

Партията настоява въпросните лица да бъдат лишени от достъп до Шенгенското пространство и техните активи в България да бъдат конфискувани.

„Министерството на външните работи трябва незабавно да втвърди тона към РС Македония и да съсредоточи дипломатическите усилия върху защитата на правата на българите там, включително чрез съдействие за жалби в Съда по правата на човека в Страсбург“, се посочва в документа.

Повод за декларацията е осъдителната присъда срещу Люпчо Георгиевски, наложена от македонски съд – една година лишаване от свобода с двугодишен изпитателен срок. ВМРО определя решението като част от последователна антибългарска политика в Северна Македония и отказ на правителството в Скопие да спазва подписания с България Договор за добросъседство.

Организацията заявява, че ще продължи с протестните действия срещу антибългарската политика на властите в Скопие, докато правата на българите в РСМ не бъдат гарантирани.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...